Paradigma Yayınları > Kitaplar > Diğer > Söyleşi > Çağdaş Filozoflarla Söyleşiler

Çağdaş Filozoflarla Söyleşiler

Kısa Felsefesi Tartışmaları

Debates in Continental Philosophy: Conversations with Contemporary Thinkers (Perspectives in Continental Philosophy)

En derin ve karmaşık felsefi sorunları, fikirleri ve teorileri söyleşi ekonomisi ve anlaşılırlığıyla birlikte sunuyor. Akıcı, sürükleyici ve “kolay” okunabilir bir kitap. Yalnızca meslekten felsefeciler ve felsefe öğrencileri için değil, sosyal bilimlerin diğer alanlarından kişiler ve “genel” okurlar için de vazgeçilmez bir metin.

 • Elinizdeki metin Richard Kearney’nin yirmi yılı aşkın bir süre Kıta Avrupasının önde gelen filozoflarıyla, edebiyat teorisyenleriyle, antropolog ve din düşünürleriyle yaptığı mülakatlardan bazılarını içeriyor. Çağdaş Filozoflarla Söyleşiler/Kıta Felsefesi Tartışmaları’nda yer alan metinler daha ziyade filozoflarla söyleşilerden oluşuyor.

  Filozoflar kendi çağlarının güncel politik ve kültürel sorunları hakkında ne düşünüyorlar? Filozoflar kendi “soyut” teorilerinin çağlarının sosyal problemleriyle ilişkisini nasıl kuruyorlar? Yirminci yüzyılın en büyük ve gözde felsefi akımı fenomenolojinin çağımızın sosyal, kültürel ve politik sorunlarına cevabı ne olabilir? Çağdaş felsefe günümüzün sosyal, kültürel ve politik sorunları karşısında ne söyleyebilir?

  Okur bu kitapta bu ve benzeri soruların cevabını bulacak; okur filozof Richard Kearney ile birlikte Hans-Georg Gadamer, Emmanuel Levinas, Paul Ricoeur, Jacques Derrida, Julia Kristeva, Umberto Eco, Stanislas Breton, Georges Dumezil, Jean François Lyotard, Herbert Marcuse, Jean-Luc Marion ve George Steiner’le sürükleyeci bir söyleşiye girecek.

  “Roman ve deneme” tadında bir felsefe metni; kolay anlaşılabilir ve güzel bir çeviri; dikte etmiyor, vaaz vermiyor, ders vermiyor, okurla söyleşiyor. En derin ve karmaşık felsefi sorunları, fikirleri ve teorileri söyleşi ekonomisi ve anlaşılırlığıyla birlikte sunuyor. Akıcı, sürükleyici ve “kolay” okunabilir bir kitap. Yalnızca meslekten felsefeciler ve felsefe öğrencileri için değil, sosyal bilimlerin diğer alanlarından kişiler ve “genel” okurlar için de vazgeçilmez bir metin.


  Satın Alma Linkleri

  http://www.kitapyurdu.com/kitap/cagdas-filozoflarla-soylesiler/150325.html&filter_name=%C3%A7a%C4%9Fda%C5%9F%20filozoflarla

  http://www.babil.com/cagdas-filozoflarla-soylesiler-kitabi-richard-kearney

  Çevirmen: Hüsamettin Arslan
  Yayın Tarihi 2010-05-25
  ISBN 9757819684
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 413
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 14 x 23 cm
 • Richard Kearney

  1972’ye kadar Benedictenler’in yönetimindeki Glenstal Abbey/Glenstal Manastırı’nda okudu; Master eğitimini McGill Üniversitesi’nde Kanadalı filozof Charles Taylor’ın yanında tamamladı. Doktora tezini University of Paris X: Nanterre’de Paul Ricoeur’ün gözetiminde yaptı. Jean-Paul Sartre, Jacques Derrida ve dönemin diğer filozoflarını yakından tanıdı. Halen Boston College’de felsefe profesörü. University College Dublin’de, University of Paris (Sorbonne)’de ve University of Nice’de misafir profesör olarak çalıştı. Çalışmaları daha çok hikaye edici muhayyile, hermenoytik ve fenomenolojiye odaklanıyor. Avrupa felsefesi ve edebiyatı konusunda yirminin üzerinde kitap yazdı ve ondördün üzerinde kitabın editasyonunu yaptı. Kearney önceleri The Arts Council of Ireland’ın (İrlanda Sanat Konsülü) ve The Higher Education Authority of Ireland (İrlanda Yüksek Eğitim Kurumu)’ın üyeliğinde bulundu ve University College Dublin’deki Irish School of Film (İrlanda Film Okulu)’in başkanlığını yürüttü. İrlandalı bir entelektüel olarak Kuzey İrlanda Barış Hareketi için birçok raporun yazımına katıldı (1983, 1993, 1995). İrlanda’da İngiltere’de ve Fransa’da edebi ve felsefi konuşmalar yapmak için televizyon ve radyo programlarına katıldı.

 • Çevirmen: Hüsamettin Arslan
  Yayın Tarihi 2010-05-25
  ISBN 9757819684
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 413
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 14 x 23 cm

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız

Türkçesi: Hüsamettin Arslan

Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.