Paradigma Yayınları > Kitaplar > Siyaset/Politika > Araştırma İnceleme > Carl Schmitt’in Politik Felsefesi

Carl Schmitt’in Politik Felsefesi

Modern Devletin Müdafaası

Devlet, kurumlaşmış egemenliktir; fakat sadece kurumdan ibaret değildir. Devlet halkın hayat tarzının hukuka aktarılmasıyla kurumlaşır; Sadece daha güçlü oluduğu için değil, aynı zamanda daha yüce olduğu için de iktidar sahibidir.

 • Carl Schmitt’e göre Devlet politik olanı tekelinde tutmayı sürdürdükçe devlet olma halini koruyabilir. Yani Devlet’in idesi, politik olana sahip olmasıdır. Politik birliğin en önemli niteliği, kendi içindeki farklılıkları aşabilen bir karar gücüne sahip olmasıdır. Böylesi bir karar gücüne sahip olan Devlet’tir. Politik olan devleti önceler ve devlet tekeline mahkumdur.
  Alman politik düşünce geleneği, sadece halkı değil, Devlet’i de sevmeyi gerektirir. Alman halkını millet kılan düşünürleri ve şairleridir. Fakat Cumhuriyet, bu şiirselliği somut bir düzene çevirerek halk ile kurumu birleştirmiştir. Halkı kurum formuna sokan ise, egemenliktir. Bu bağlamda Devlet, kurumlaşmış egemenliktir; fakat sadece kurumdan ibaret değildir. Devlet halkın hayat tarzının hukuka aktarılmasıyla kurumlaşır; Sadece daha güçlü oluduğu için değil, aynı zamanda daha yüce olduğu için de iktidar sahibidir.


  Satın Alma Linkleri

  Satış Dışı

 • Yayın Tarihi 2006-04-27
  ISBN 9759821753
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 217
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 13.5 x 21.5 cm
Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.