Paradigma Yayınları > Kitaplar > Felsefe-Düşünce > Düşünce > Düşünmek Ne Demektir?

Düşünmek Ne Demektir?

Was Heisst Denken?

Felsefeyle meşgul olmak, bilakis bizim mütemadiyen “felsefe yapıyor” olmamız dolayısıyla, düşünüyor olduğumuz zannına kapılmamıza sebep olmaktadır.

 • “Düş ünmenin ne demek olduğunu ancak, bizzat ancak kendimiz düşünürsek anlayabiliriz. Böylesine bir çabanın muvaffakiyeti, düşünmeyi öğrenmek için hazır olmamızı gerektirir.

  Felsefeye ilgi duyulması, düşünmeye hazır olduğunun göstermemektedir. Şüphesiz her yerde felsefe ve sorularına ilşkin çok ciddi çalışmalar bulunmaktadır. Bilim adamlarının, felsefe tarihinin araştırılmasına yönelik olarak gerçekleştirdikleri övgüye değer zahmetli çalışmaları var. Bu alanda oldukça faydalı ve takdirle karşılanacak vazifeler oluşmaktadır. Bu vazifelerin icra edilmesi için, yalnızca en iyi araştırmacılar, bilhassa büyük düşünmenin örneklerini gözler önüne serdiklerinde, ancak yeterli gelmektedirler. Fakat yıllar boyunca büyük düşünürlerin araştırmaları ve yazıları ile enerjik biçimde meşgul olduğumuz gerçeğinin kendisi bile, bizim bizzat düşündüğümüze veya sadece düşünmeyi öğrenmeye hazır olduğumuza dair kefil olmamaktadır. Tam tersine: Felsefeyle meşgul olmak, bilakis bizim mütemadiyen “felsefe yapıyor” olmamız dolayısıyla, düşünüyor olduğumuz zannına kapılmamıza sebep olmaktadır.


  Satın Alma Linkleri

  Satış Dışı

 • Çevirmen: Rıdvan Şentürk
  Yayın Tarihi 2009-12-04
  ISBN 9757819615
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 73
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 14 x 23 cm

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız

Türkçesi: Rıdvan Şentürk

Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.