Paradigma Yayınları > Kitaplar > Felsefe-Düşünce > Düşünürler > Edmund Burke

Edmund Burke

Modernite, Politika ve Estetik

Edmund Burke: Modernity, Politics, and Aesthetics

“White, estetiğin Burke’ün modernite eleştirisinin tamamını yapılandırma tarzı konusundaki anlayışımızı zenginleştiriyor.”
Linda M.G. Zerilli, American Political Review

 • “Muhafazakar düşüncenin babası” ve “ilk muhafazakar” unvanlarıyla anılan Edmund Burke (1729-1797) politika felsefesi, estetik, etik ve gelenek-modernite konularında referans düşünürlerden biri. O, Fransız Devrimi, Amerikan devrimi, liberalizm, muhafazakarlık, devrim, reform, iktisat ve sosyal değişim hakkındaki görüş ve tutumlarıyla, çağdaşı Thomas Paine’den Marx ve Popper’a uzanan hararetli felsefi ve siyasi tartışmaların odağında durmuş ve durmaktadır. White’ın elinizdeki kitabı hem çağının Avrupa ve Amerik’sı fonunda bir Burke biyografisi sunmakta hem de Burke’ün felsefesi, çalışmalarını ve düşünce tarihindeki yerini “bir bütün olarak”, vukufla incelemektedir. Paradigma, Burke’ü tanımak ve Burke tartışmalarını okumak için Türk okurunun çok sayıda sebebi olduğuna inanıyor.

  “White, estetiğin Burke’ün modernite eleştirisinin tamamını yapılandırma tarzı konusundaki anlayışımızı zenginleştiriyor.”
  Linda M.G. Zerilli, American Political Review

  “Taklit edilmesi imkasız bir ilgi derinliğiyle yazılmış… Mükemmel bir kitap.”
  David Bromwich, Political Theory


  Satın Alma Linkleri

 • Stephen K. White

  Virginia Politeknik Enstitüsü ve Devlet Üniversitesinde politika bilimi profesörüdür. Eleştirel sosyal ve politik teori, sosyal bilimler felsefesi ve çağdaş politik düşünce tarihi, çağdaş politika felsefesi ve sosyal bilimler felsefesi dersleri veriyor. White doktorasını 1980’de City University of New York’ta tamamlamıştır. O, aynı zamanda Political Theory dergisinin sabık, Life World and Politics ve The Cambridge Companion to Habermas’ın şimdiki editörüdür.

 • Çevirmen: Mihriban Şenses
  Yayın Tarihi 2013-11-01
  ISBN 9757819882
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 123
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 14 x 23 cm
Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.