Paradigma Yayınları > Haberler > Farklı Bir Biyoetiğin İmkanı

Farklı Bir Biyoetiğin İmkanı

Doğa, İnsan, Devlet

Bilim ve teknolojideki gelişmeler insanın varoluşunu ve toplumsal düzeni tehdit ediyor. Aynı zamanda bu gelişmeler devletlerin beden üzerindeki tahakkümünü tarihte hiç olmadığı kadar güçlendiriyor. Geleneksel yöneten-yönetilen ilişkisi anlayışında radikal bir değişime tekabül eden biyopolitika günümüz ulus devletlerin politika yapma biçimi hâline geldi. Bu süreçte ortaya çıkan etik ikilemler ise klasik kuramlarla çözülemeyecek kadar karmaşıklaştı. Soner […]

 • Bilim ve teknolojideki gelişmeler insanın varoluşunu ve toplumsal düzeni tehdit ediyor. Aynı zamanda bu gelişmeler devletlerin beden üzerindeki tahakkümünü tarihte hiç olmadığı kadar güçlendiriyor. Geleneksel yöneten-yönetilen ilişkisi anlayışında radikal bir değişime tekabül eden biyopolitika günümüz ulus devletlerin politika yapma biçimi hâline geldi. Bu süreçte ortaya çıkan etik ikilemler ise klasik kuramlarla çözülemeyecek kadar karmaşıklaştı.

  Soner Tauscher Farklı Bir Biyoetiğin İmkânı adlı kitabında bilim ile etik ve yöneten-yönetilen arasında yaşanan gerilimin giderilmesine yönelik alternatif biyoetik ve biyopolitik yaklaşımların imkânını sorguluyor. Tauscher, Batı tarihindeki sarsıntılar sonucunda ortaya çıkan etik gerilimin çözülmesini sağlayacak yeni bir etik/biyoetik anlayışın nüvesini İslam düşünce dünyasının barındırdığından yola çıkıyor. Çalışmada öncelikle Batı ve İslam düşünce tarihinde yöneten-yönetilen ilişkileri, birey-toplum-devlet bağlamında hukuk yapım süreçlerinin dönüşümü ve buna etiğin etkisi sorun odaklı bir tarih okuması üzerinden kapsamlı bir şekilde analiz ediliyor. Embriyonun aşamalı potansiyelliği, vesile ve nasip kavramlaştırmaları ve yeni bir sorumluluk etiği anlayışından oluşan alternatif biyoetik ve biyopolitik yaklaşımlar geliştiriliyor.

  Farklı Bir Biyoetiğin İmkânı bilimin, biyopolitikalar aracılığıyla sınırlandırılması düşüncesinin kuramlara hâkim olmasını sağlayan gelişmeler kadar doğa, devlet ve insan kavramlarını anlamaya katkı sunuyor.


  Satın Alma Linkleri

 • Soner Tauscher

  Münih’te 1982 yılında doğdu. Lise eğitimini İzmir’de, lisans ve yüksek lisans eğitimini Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde “Türkiye’nin Biyopolitik Durumu” üzerine yazdığı tezle tamamladı. 2014 yılında Sakarya Üniversitesinde başladığı doktora eğitimini “Batı ve İslam Düşünce Dünyasında Ahlak-Hukuk-Siyaset İlişkisi: Biyoetik Bir Tartışma” isimli tezle bitirdi. 2015 yılından bu yana Sakarya Üniversitesi Diaspora Araştırmaları Merkezinin müdür yardımcılığı görevini sürdürüyor. Avrupa’da yaşanan İslamofobi, insan hakları ihlalleri ve Türk diasporası üzerine birçok makale, kitap ve kitap bölümleri kaleme aldı, farklı araştırma projelerinde araştırmacı olarak yer aldı. 2020 yılından itibaren Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışıyor. Ağırlıklı çalışma konuları; siyaset düşüncesi, etik, insan hakları, uluslararası göç ve göçmen hakları, diaspora çalışmaları ve İslamofobidir.

 • Basım Tarihi: 2024

  ISBN: 978-625-8079-12-8

  Tür: Araştırma-İnceleme

  Boyut: 13,5×21 cm

  Sayfa: 448

Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.