Paradigma Yayınları > Kitaplar > Siyaset/Politika > Araştırma İnceleme > Kanser Savaşları

Kanser Savaşları

Siyaset Kanser Hakkında Bildiklerimizi ve Bilmediklerimizi Nasıl Şekillendiriyor

The Cancer Wars: How Politics Shapes What We Know And Don't Know About Cancer

Kanser araştırma müessesesi, asıl problemin araştırma fonlarının eksikliği olduğuna inanmanızı ister. Bu bakış açısına göre kanserin temel sebebi cehalettir. Bu yüzden kanser denetiminin anahtarı – uyuşukluğumuzu ortadan kaldıracak büyük bir bilimsel atılımı olan – bilgidir. Fakat kanser hakkında zaten çok şey biliyoruz

 • Kanser araştırma müessesesi, asıl problemin araştırma fonlarının eksikliği olduğuna inanmanızı ister. Bu bakış açısına göre kanserin temel sebebi cehalettir. Bu yüzden kanser denetiminin anahtarı – uyuşukluğumuzu ortadan kaldıracak büyük bir bilimsel atılımı olan – bilgidir. Fakat kanser hakkında zaten çok şey biliyoruz. Sigaranın ve asbestin kansere sebebiyet verdiğini, fazla yağlı, lif oranı düşük, çok tuzlu gıdaları yemenin çok sağlıklı olmadığını biliyoruz. Cildimizi güneşte yakmanın ya da yiyeceklerimize pestisit banyosu yaptırmanın tehlikeli olduğunu biliyoruz. Düzenleme altına alınmamış endüstrinin kansere yol açabileceğini, kanserin kötü alışkanlıkların, kötü yönetimin, kötü ticaretin, hatta belki kötü bilimin ürünü olduğunu biliyoruz. Kanserle ilgili bilgiler az değil. Kanser politikasına yeniden yön vermek için düşünceli ve emin adımlar atılması gerekiyor.


  Satın Alma Linkleri

 • Robert N. Proctor

  1954’de Teksas’ın Corpus Cristi bölgesinde, Çin’de görevli bir Baptist misyonerinin ve Ku Klux Klan üyesinin torunu olarak dünyaya geldi. King Ranch ve daha sonra Kansas City’de yaşadı. John Dewey’nin liberalizminden ve Thorstein Veblen’in heterodoks ekonomisinden etkilendi. Indiana Üniversitesinde biyoloji ve kimya okuduktan sonra Harvard’da Bilim Tarihi’nde doktora yaptı. Aynı zamanda Stephen Jay Gould, Ruth Hubbard ve Richard Lewontin ile birlikte öğretim üyeliği yaptı. Racial Hygiene: Medicine Under the Nazis (1988); Value-Free Science? Purity and Power in Modern Knowledge (1991); Cancer Wars (1995); ve The Nazi War on Cancer (1999) adlı eserleri kaleme aldı. Londa Schiebinger ile birlikte Agnotology: The Making and Unmaking of Ignorance (2008) adlı eserin editörlüğünü üstlendi. Araştırmalarında, tarihle felsefenin bilimsel alanda tartışılmasına ilgi duyuyor. İnsan soyları, uzman tanıklığı, moleküler koproskopi, tütün ikiyüzlülüğü, bilimsel retoriğin tarihi ve ‘cehaletin sosyal yapısı’ (agnotoloji) konularında makaleler kaleme aldı. Washington D.C’deki U.S Holocaust Memorial Museum’da öğretim üyeliği (1994), Berlin’de Max-Planck-Institute’de misafir öğretim üyeliği (1999-2000) gibi görevlerde bulundu. Penn State University’de Science, Medicene and Technology in Culture Intiative’de kurucu ve yöneticiler arasında yer aldıktan sonra bilim tarihi profesörü olarak Stanford’a geldi. Şu anda en eski insan araçlarının yorumlanmasıyla ilgili bir kitap (‘Acheulan Enigma’), ‘Darwin in the History of Life’ adında bir kitap, desenli taşlar ve değerli taşlar estetiğiyle ilgili bir kitap ve türünün küresel tarihi üzerine ‘The Golden Holocaust’ adında bir kitap üzerinde çalışıyor.

 • Çevirmen: Ömer Faruk Birpınar
  Yayın Tarihi 2008-11-11
  ISBN 9757819493
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 564
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 16.5 x 24.5 cm

Türkçesi: Ömer Faruk Birpınar

Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.