Paradigma Yayınları > Kitaplar > Felsefe-Düşünce > Dil Felsefesi > Metaforlar

Metaforlar

Hayat, Anlam ve Dil

Metaphors We Live By

Şimdiden bir klasik olan Metaforlar-Hayat, Anlam ve Dil, metafor anlayışımız ile onun dil ve zihindeki rolünü değiştirdi. Yazarlara göre metafor temel bir zihin mekanizmasıdır; bize sayısız başka şeyi kavramamızı sağlayacak fiziksel ve sosyal tecrübemiz konusunda bildiğimiz şeyleri kullanma imkanı veren bir mekanizma.

 • Şimdiden bir klasik olan Metaforlar-Hayat, Anlam ve Dil, metafor anlayışımız ile onun dil ve zihindeki rolünü değiştirdi. Yazarlara göre metafor temel bir zihin mekanizmasıdır; bize sayısız başka şeyi kavramamızı sağlayacak fiziksel ve sosyal tecrübemiz konusunda bildiğimiz şeyleri kullanma imkanı veren bir mekanizma. En temel tecrübe anlayışlarımızı yapıya kavuşturdukları için metaforlar, hayatımızın olmazsa olmazlarıdır, Metaforlar algı ve eylemlerimizi biz farkında olmadığımız halde şekillendirirler.

  Eğlenceli ve entelektüel açıdan tahrik edici…Lakoff ve Johnson’ın her sayfada gösterdiği gibi, metafor hakkındaki en önemli gerçek onun tecrübe edildiği gerçeğidir ve bu kitap okunmayı tecrübe edilmekten daha çok talep etmiyor.


  Satın Alma Linkleri

  Satış Dışı

 • Çevirmen: Gökhan Yavuz Demir
  Yayın Tarihi 2005-03-31
  Orjinal Adı Metaphors We Live By
  ISBN 9759218283
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 315
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 16.5 x 24.3 cm

Türkçesi: Gökhan Yavuz Demir

Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.