Paradigma Yayınları > Kitaplar > Felsefe-Düşünce > Bilim Felsefesi > Objektivizmin ve Rölativizmin Ötesi

Objektivizmin ve Rölativizmin Ötesi

Bilim, Hermenoytik ve Praxis

Beyond Objektivizm And Relativism : Science, Hermeneutics And Praxis

“Yazmak benim için her zaman bir keşif yolculuğu olmuştur.” diyor Richard J. Bernstein bu kitabında. Bu keşif yolculuğunun Objektivizmin ve Rölativizmin Ötesi’ndeki ana uğrakları Kartezyenizm, post-empirisist bilim felsefesi ve tarihi, sosyal bilim fikri, hermenoytik, bilim ve praxis; Peter Winch, Thomas Kuhn, Karl Popper, Feyerabend, pragmatizm ve Rorty, Frankfurt Okulu ve Habermas, Arendt… Descartes’tan James’e, Heidegger’den Wittgenstein’a Anglo-Amerikan ya da Anglo-Sakson düşünce geleneği ile Kıta Avrupası düşünce geleneği arasında zorlu ve çetin bir keşif yolculuğu.

 • “Yazmak benim için her zaman bir keşif yolculuğu olmuştur.” diyor Richard J. Bernstein bu kitabında. Bu keşif yolculuğunun Objektivizmin ve Rölativizmin Ötesi’ndeki ana uğrakları Kartezyenizm, post-empirisist bilim felsefesi ve tarihi, sosyal bilim fikri, hermenoytik, bilim ve praxis; Peter Winch, Thomas Kuhn, Karl Popper, Feyerabend, pragmatizm ve Rorty, Frankfurt Okulu ve Habermas, Arendt… Descartes’tan James’e, Heidegger’den Wittgenstein’a Anglo-Amerikan ya da Anglo-Sakson düşünce geleneği ile Kıta Avrupası düşünce geleneği arasında zorlu ve çetin bir keşif yolculuğu.


  Satın Alma Linkleri

 • Richard J. Bernstein

  Çağdaş Amerikan felsefecilerinin önde gelenlerinden birisi olan Bernstein, doktorasını Yale Üniversitesi’nde yapmıştır. Yale Üniversitesi’nin kendisine 1965 yılında daimi kadro vermeyi reddetmesi protestolara ve daimi kadro sisteminin gözden geçirilmesine yol açmıştır. Amerikan üniversite sisteminde çok tartışılan bu durum Bernstein vakası olarak adlandırılmıştır. Bernstein daha sonra 23 yıl hocalık yapacağı Haverford kolejine geçmiştir. Halen The New School’da felsefe profesörüdür. Bernstein yirminci yüzyılın son çeyreğinde yeniden canlanan Amerikan pragmatizminin önemli temsilcilerinden biridir. Çalışmaları ağırlıklı olarak pragmatizm ile Kıta Avrupası felsefesi arasındaki ilişkilerin kurulması ve yeniden inşasına odaklıdır. Praxis International dergisinin kurucu editörlerinden birisidir.

 • Çevirmen: Feridun Yılmaz
  Yayın Tarihi 2009-04-24
  ISBN 9757819608
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 357
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
  Boyut 13.5 x 19.5 cm

   

Türkçesi: Feridun Yılmaz

Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.