Paradigma Yayınları > Kitaplar > İktisat > İktisat Felsefesi > Rasyonalite

Rasyonalite

İktisat Özelinde Bir Tartışma

Bu kitap logos’un araçsal akla dönüşümünün serüvenini en ileri istasyonuna doğru,iktisada doğru izleme çabasındadır. Rasyanolitenin iktisat içi evrimi, kendi iç eleştirileri ile birlikte ele alınmaktadır.

 • Grekçede logos ile başlayan bir düşünce yolculuğunun Latince ratio’ya tercümesi ondokuzuncu yüzyılda son radikal atılımını yapmış ve sosyal bilimlerin dilinde teknik hesaplayıcı bir akla, araçsal akla dönüşmüştür. Rasyonalite farklı tanımlamalar altında da olsa sosyal bilimlerde bu araçsal aklın karşılığı olarak kullanılmaktadır. Sosyal bilimler içerisinde kendi sınırlarını en erken belirginleştiren ve kendi iç teorik homojenitesini en erken belirginleştiren bir disiplin olarak iktisat bilimi, rasyonalite kavramının seyri açısından özel bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın temel iddialarından birisi rasyonalite kavramının araçsal karakterinin iktisat biliminde en radikal temsillerinden birini bulduğu yönündedir.
  İktisatta rasyonalite, batı düşüncesinin aklının araçsallığa doğru seyrinin radikalleşmesini ifade etmektedir. Bu yüzden rasyonel seçim teorisi olarak formüle edilen kavram, iktisadın matamatiksel bir dile çevrilmesinin de öyküsünü kendi içinde barındırır.matematik, iktisat için bir araç değil bizzat iktisat bilminin dili haline gelmiştir.
  İşte bu, aklın araçsal formunun radikalizasyonudur. Bu kitap logos’un araçsal akla dönüşümünün serüvenini en ileri istasyonuna doğru,iktisada doğru izleme çabasındadır. Rasyanolitenin iktisat içi evrimi, kendi iç eleştirileri ile birlikte ele alınmaktadır.


  Satın Alma Linkleri

 • Feridun Yılmaz

  1969 Bulgaristan doğumlu. Marmara Üniversitesi İİBF (İngilizce-1993) mezunu. Yüksek Lisans (1995) ve doktorayı (2000) Uludağ Üniversitesi’nde yaptı. 2004 yılında doçent oldu. Halen Uludağ Üniversitesi İktisat bölümünde öğretim üyesidir. İktisat felsefesi, iktisat metodolojisi, ve iktisadi düşünce tarihi alanlarında çalışmaktadır. Journal of Economic Issues, METU Studies in Development, Toplum ve Bilim, Doğu Batı gibi dergilerde makaleleri yayınlanan yazar Richard Bernstein’in Beyond Objectivism and Relativism (Objektivizmin ve Rölativizmin Ötesi, İstanbul: Paradigma,2009) kitabını Türkçeye çevirmiştir.

 • Yayın Tarihi 2009-05-20
  ISBN 9757819592
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 216
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 14 x 21.5 cm
Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.