Paradigma Yayınları > Kitaplar > Sosyoloji > Bilim Sosyolojisi > Sosyolojik Yöntemin Yeni Kuralları

Sosyolojik Yöntemin Yeni Kuralları

Yorumcu Sosyolojilerin Pozitif Eleştirisi

New Rules of Sociological Method : A Positive Critique of Interpretative Sociologies

Sosyoloji “önceden-verili” bir nesneler evreniyle değil, aksine öznelerin aktif eylemleriyle inşa edilen veya üretilen bir evrenle ilgilidir. İnsanlar doğayı toplumsal olarak dönüştürüp insanileştirirken kendilerini de dönüştürmelerine rağmen, kuşkusuz zaten varoluşlarından bağımsız bir nesne dünyası olarak şekillenmiş olan doğa dünyasını üretmezler

 • Sosyoloji “önceden-verili” bir nesneler evreniyle değil, aksine öznelerin aktif eylemleriyle inşa edilen veya üretilen bir evrenle ilgilidir. İnsanlar doğayı toplumsal olarak dönüştürüp insanileştirirken kendilerini de dönüştürmelerine rağmen, kuşkusuz zaten varoluşlarından bağımsız bir nesne dünyası olarak şekillenmiş olan doğa dünyasını üretmezler. İnsanların dünyayı dönüştürürken tarihi yaratmalarının ve böylece tarih içinde yaşamalarının nedeni, toplumun üretimi ve yeniden-üretiminin-daha alt düzey hayvan topluluklarından farklı olarak- “biyolojik olarak programlanmış” olmamasıdır. (Ürettikleri teoriler teknolojik uygulamalarla doğa üzerinde etkili olabilmesine rağmen, insanlar doğa dünyasının özelliklerini toplumsal dünyanın özelliklerinde olduğu gibi şekillendiremezler.)
  Bu yüzden, toplumun üretimi ve yeniden-üretiminin, salt bir dizi mekanik süreç olarak değil, üyelerinin becerikli bir icrası olarak alınması gerekir. Fakat bunu vurgulamak, kesinlikle, bireylerin bu becerilerin neler olduklarının veya sadece onları nasıl kullanabileceklerinin tamamen farkında olduklarını veyahut aksine, toplumsal hayat tarzlarının en uygun biçimde eylemin niyetlenilmiş sonuçları olarak görülebileceğini söylemek değildir.


  Satın Alma Linkleri

  Satış Dışı

 • Çevirmen: Bekir Balkız
  Çevirmen: Ümit Tatlıcan
  Yayın Tarihi 2003-03-17
  ISBN 9757819352
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 226
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 14 x 21 cm

Türkçesi: Bekir Balkız - Ümit Tatlıcan

Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.