Paradigma Yayınları > Kitaplar > Felsefe-Düşünce > Genel > Teknopoli

Teknopoli

Yeni Dünya Düzeni

Technopoly : The Surrender of Culture to Technology

Teknoloji güvenilmek ve itaat edilmek isteyen bir dosttur ki bir çok insan teknolojiye güvenmektedir ve boyun eğmektedir zira teknoloji gerçekten çok cömerttir. Fakat elbette bu dostluğun karanlık bir yanı vardır. Teknoloji, ahlaki temelden yoksun bir kültür meydana getirmektedir. 

 • Teknoloji güvenilmek ve itaat edilmek isteyen bir dosttur ki bir çok insan teknolojiye güvenmektedir ve boyun eğmektedir zira teknoloji gerçekten çok cömerttir. Fakat elbette bu dostluğun karanlık bir yanı vardır. Teknolojinin hediyeleri yüksek maliyetten masun değildir. En dramatik haliyle ifade edecek olursak, teknolojinin kontrol dışı büyümesi insanlığın hayati kaynaklarını yok etmektedir suçlamasında bulunabilir. Teknoloji, ahlaki temelden yoksun bir kültür meydana getirmektedir.

  Teknolojik değişik toplama bir eklemek ya da toplamdan bir çıkarmak demek değildir. Teknolojik değişim ekolojiktir. Ekolojik kavramını çevre bilimcilerin kullandığı manada kullanıyorum. Önemli bir değişiklik topyekun değişikliğe sebep olu. Eğer tırtılları doğal ortamlarından çıkarırsanız geriye kalan, aynı doğal ortam eski tırtıllar değildir; artık elinizde geriye kalan canlıların yaşam şartlarını yeniden düzenlediğiniz yeni bir çevre vardır. Aynı şey tırtıl olmayan bir ortama tırtılları eklediğiniz zaman da geçerlidir. Teknolojik araçların ekolojisi de bu şekilde çalışır. Yeni bir teknoloji ne bir şey ekler ne de çıkarır; her şeyi değiştirir: Matbaa icat edildikten elli sene sonra Avrupa artı matbaa değildi karşımızdaki. Artık bambaşka bir Avrupa’ydı varolan: Televizyon her politik kampanyaya, her eve, her okula, her kiliseye, her endüstriye yeni bir renk kattı. İşte bu yüzden teknolojik araçlar arasındaki rekabet çok şiddetli olmaktadır. Teknoloji, örgüt yapılan teknolojinin ortaya koyduğu dünya görüşünü yansıtan kurumlar tarafından kuşatılmış durumdadır.


  Satın Alma Linkleri

  Satış Dışı

 • Çevirmen: Mustafa Emre Yılmaz
  Yayın Tarihi 2006-03-07
  ISBN 9750024524
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 237
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
  Boyut 14.5 x 20 cm

Türkçesi: Mustafa Emre Yılmaz

Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.