Paradigma Yayınları > Kitaplar > Tarih > Araştırma İnceleme > Türkistan

Türkistan

Batı Türkistan Hokand Buhara ve Kulca Seyahat Notları

Turkistan Notes of a Journey in Russian Turkistan, Khokand, Bukhara, and Kuldja

Türkmen kilimleri üzerine oturuyoruz; bu arada dışarıda hava güzel olduğu için başka kilimler getirilerek dışarıdaki sekiye seriliyor. Kenarlara ince çizgili ipekten minderler yerleştiriliyor ve oturmanın çok zahmetli olması durumunda dirseklerimizin altına koymamız için bize yastıklar veriyorlar.

 • Bizi misafir odasına alıyorlar ve burada zemini kaplayan Türkmen kilimleri üzerine oturuyoruz; bu arada dışarıda hava güzel olduğu için başka kilimler getirilerek dışardaki sekiye seriliyor. Kenarlara ince çizgili ipekten minderler yerleştiriliyor ve oturmanın çok zahmetli olması durumunda dirseklerimizin altına koymamız için bize yastıklar veriyorlar. Zaman zaman ahali bağdaş kurarak oturur, ancak dizlerin üzerine oturmanın daha kibar ve hürmetkar olduğu düşünülmektedir. İlk sıralar yorucu olmasına rağmen, kişi yavaş yavaş böyle oturmaya alışır. Gerçi bu daha çok giyilen kıyafete bağlıdır. Mahalli bol pantolanla sandalyesiz oturmak oldukça kolaydır. Evlerin hepsi birbirlerine çok benzer, sundurmaya açılan geniş bir oda, misafir odası ve karşıda onun dışına açılan bir ya da iki tane daha küçükçe odalar vardır. Kadınların avlusundaki oturma odaları her açıdan bunlara benzerler..Her odada iki kanatlı, içeriye açılan, menteşe yerine üst söveye ve eşiğe geçirilmiş bir çeşit mile bağlanmış ve halkın oldukça hüner kazandığı, genelde zevkle arabesk oymalı iki veya üç kapı vardır…

  Satın Alma Linkleri

 • Eugene Schuyler

  Eugene Schuyler (1840-1890). ABD’nin önde gelen diplomatlarındandı. Amerika’da doktora derecesi önce ona verildi. Rusya’da on sene geçirdi. Tolstoy’la arkadaş oldu. Turgenyev’i çevirdi, Büyük (Deli) Petro’nun biyografisini yazdı. Amerikan Coğrafya Cemiyeti ile Rus İmparatorluğu Coğrafya Cemiyeti üyesiydi. İlk eseri dokuz aylık Orta Asya seyahat notlarını ihtiva eden elinizdeki kitaptır. Son diplomatik görev yeri olan Mısır’a gittikten birkaç ay sonra öldü.

 • Çevirmen: Firdevs Çetin
  Çevirmen:  Halil Çetin

  Yayın Tarihi 2007-03-22
  ISBN 9944147057
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 549
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
  Boyut 16 x 24 cm

Türkçesi: Firdevs Çetin - Halil Çetin

Paradigma Yayınları

2023 © Tüm Hakları Saklıdır.