Paradigma Yayınları > Kitaplar > Felsefe-Düşünce > Düşünce > Yorumların Çatışması

Yorumların Çatışması

Hermenoytik Üzerine Denemeler-Birinci Cilt

Le conflit des interprétations

Paradigma Yayınevi’nin bu metni yirminci yüzyıl felsefesinin “önemli” düşünür ve filozoflarından Paul Riceour’ün Yorumların Çatışması’nı Fransızca ve İngilizce edisyonlarının mukayeseli çevirisiyle takdim ediyor. Yorumların Çatışması okuru farklı alanlarda bir entelektüel maceraya davet ediyor: yapısalcılık ve lingüistik analiz, psikanaliz ve özne sorunu, din ve inanç, yorum dil ve hermenoytik.

 • Paradigma Yayınevi’nin bu metni yirminci yüzyıl felsefesinin “önemli” düşünür ve filozoflarından Paul Riceour’ün Yorumların Çatışması adlı kitabının birinci cildi. Paradigma filozofun metnini Fransızca ve İngilizce edisyonlarının mukayeseli çevirisiyle takdim ediyor. Yorumların Çatışması okuru farklı alanlarda bir entellektel maceraya davet ediyor: yapısalcılık ve lingüistik analiz, psikanaliz ve özne sorunu, din ve inanç, yorum dil ve hermenoytik.

  Yorumların Çatışması düşünürler, düşünceler ve entellektüel konumlar arasında anlamlı bağlantıla kurma arayışındaki okurlar için paradigmatik bir metin.


  Satın Alma Linkleri

 • Paul Ricoeur

  Paul Ricoeur yirminci yüzyılın büyük birkaç düşünüründen biridir. 27 Şubat 1913’te Katolik Fransa’daki bir dini azınlığın üyesi haline gelen Protestan bir ailenin çocuğu olarak Valence’da (Fransa) doğdu. 1915’te annesini kaybetti ve çok kısa bir süre sonra babası birinci dünya savaşında öldüğünde iki yaşındaydı. Ricoeur, Rennes’de büyük babası ve babaannesiyle halasının yanında büyüdü. Önce Rennes Üniversitesi, sonra da Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe okudu ve bu yıllarda Gabriel Marcel’in etkisinde kaldı. Daha sonra lise öğretmenliği yaptı ve ikinci dünya savaşından önce Almanya’da eğitim gördü. 1940’ta Fransız ordusuna alındı; Almanya’nın Fransa’yı istilası sırasında birliği esir düştü ve savaşın geriye kalan kısmını esir kamplarında geçirdi. Karl Jaspers ile Edmund Husserl’i esir kampında okudu ve hatta Husserl’in Ideas I’in çevirisine de o sırada başladı. Savaştan ve lisede üç yıllık öğretmenlik yaptıktan sonra Fransa’da Protestan teolojisi fakültesi bulunan tek üniversite durumundaki Strasbourg Üniversite’nde 1948-56 yılları arasında felsefe tarihi hocalığı yaptı. 1956’da Sorbonne’daki yıllarında Jacques Derrida asistanıydı. 1967’de Paris yakınlarında yeni kurulmuş olan Nanterre Üniversitesinde idarecilik yaptı. Ricoeur, 1954’ten itibaren Birleşik Devletler’de düzenli olarak Haverford, Columbia, Yale ve Chicago Üniversitelerinde 1992’ye kadar dersler verdi. Eserleri yalnızca İngilizceye ve birçok Avrupa diline tercüme edilmekle kalmdı, Çince ve Japonca ve Türkçe’ye de tercüme edildi.

 • Çevirmen: Hüsamettin Arslan
  Yayın Tarihi 2009-02-26
  ISBN 9757819585
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 301
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 16.5 x 24 cm
Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.