Paradigma Yayınları > Kitaplar > Felsefe-Düşünce > Felsefe Metinleri > Hermeneutik ve Hümaniter Disiplinler

Hermeneutik ve Hümaniter Disiplinler

Gadamer-Habermas, Gadamer-Ricoeur, Gadamer-Derrida Tartışmaları

Yorum, köken bakımından aracılık ilişkisinden, farklı dillerin konuşucuları arasındaki aracılık etme fonksiyonundan doğmuştur; yani, o kaynağında mütercimle ilgilidir ve daha sonra, anlaşılması zor metinlerin şifresinin çözülmesine dönüşmüştür.

 • Yorum, köken bakımından aracılık ilişkisinden, farklı dillerin konuşucuları arasındaki aracılık etme fonksiyonundan doğmuştur; yani, o kaynağında mütercimle ilgilidir ve daha sonra, anlaşılması zor metinlerin şifresinin çözülmesine dönüşmüştür. Ve dilin merkezi konumundaki aracılığının kendisini, önceden belirlenmiş anlamıyla felsefi bilince sunma yolunda yorum, felsefede anahtar bir konum elde etmiştir. Kavramın mesleki hayatı Nietzsche ile başlamış ve bütün bir pozitivizme meydan okumaya dönüşmüştür. Kendisinden yola çıkılarak kesin başlama noktasının, tümelin, yasanın, kuralın aranabileceği veya dolayısıyla keşfedilebileceği belirli birşey var mıdır? Dünya ile insan arasındaki tam aracılığın asla bütünüyle kurulamamasını sağlayan şey yorumdur. Bütün bilginin temeli olarak tezler üzerinde kesin uzlaşmaya inanç yada Protokollsatze, Viyana Çevresi’nde bile varlığını sürdüremedi. Doğa bilimleri alanında dahi, bilimsel bilginin temellendirilmesi, “veri” sayılan şeyin yorumdan koparılamaması gerçeğinin hermeneutik sonuçlarından kaçılamaz.

  [Ayrıca, Hermeneutik ve Hümaniter Disiplinler üç ciltlik bir serinin ikinci kitabı. Birinci kitap İnsan Bilimlerine Prolegomena, üçüncü kitap  Retorik, Hermeneutik ve Sosyal Bilimler]


  Satın Alma Linkleri

 •  

  Derleyici: Hüsamettin Arslan
  Yayın Tarihi 2005-02-22
  ISBN 9757819301
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 392
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 16.4 x 24 cm

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız

Türkçesi: Hüsamettin Arslan

Derleyen: Hüsamettin Arslan

Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.