Paradigma Yayınları > Kitaplar > Felsefe-Düşünce > Felsefe Metinleri > Retorik Hermeneutik ve Sosyal Bilimler

Retorik Hermeneutik ve Sosyal Bilimler

İnsan Bilimlerinde Retoriğe Dönüş

İlk defa onyedinci yüzyılda bilimsel metodolojinin maskelerini giyen araştırmacılar, bu maskelerin altındaki retorik yüzleri bütünüyle unuttular. Onları retoriğe karşı resmi retoriği basitçe tekrarlamaları esasen, nesnelerin laboratuarda veya kütüphanede fiilen nasıl oluştukları konusundaki endişeyi azaltmaya yarar.

 • Araştırmacılık argümanı kullanır, arguman retoriği, “Retorik” sadece süs veya manipülasyon ya da hile değildir. Antik anlamıyla retorik, ikna edici söylemdir. Matematiksel isbatlamadan edebiyat eleştirisine uzanan bütün konularda araştırmacılar retorik tarzda yazarlar; ancak nadiren bu olgu üzerine kafa yorarlar. En sık karşılaşılan durum, konuşma tonu ve şekilleriyle, ıskartaya çıkarılacakstile ilişkin diğer aygıtların bizi nasıl hataya ya da yanlış yola götürdüğünü teşhir ederek, daha önceki bir araştırma çizgisinin retoriğini ortaya çıkarmayı deneyen manifestodur. Yine de, daha önceki retoriğe saldırıda bulunan yazarlar, alışkanlık icabı, kendi retorikleri üzerine hiç kafa patlatmazlar. Modern araştırmacılar genellikle kendi retoriklerini görmezlikten gelirler. İlk defa onyedinci yüzyılda bilimsel metodolojinin maskelerini giyen araştırmacılar, bu maskelerin altındaki retorik yüzleri bütünüyle unuttular. Onları retoriğe karşı resmi retoriği basitçe tekrarlamaları esasen, nesnelerin laboratuarda veya kütüphanede fiilen nasıl oluştukları konusundaki endişeyi azaltmaya yarar.

   

  [Ayrıca, Retorik, Hermeneutik ve Sosyal Bilimler üç ciltlik bir serinin üçüncü kitabı. Birinci kitap İnsan Bilimlerine Prolegomena, ikinci kitap  Hermeneutik ve Hümaniter Disiplinler ]


  Satın Alma Linkleri

  Satış Dışı

 • Derleyici: Hüsamettin Arslan
  Yayın Tarihi 2002-02-12
  ISBN 9757819271
  Baskı Sayısı 1. Baskı
  Dil TÜRKÇE
  Sayfa Sayısı 390
  Cilt Tipi Karton Kapak
  Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
  Boyut 16.5 x 24.5 cm

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayınız

Türkçesi: Hüsamettin Arslan

Derleyen: Hüsamettin Arslan

Paradigma Yayınları

2024 © Tüm Hakları Saklıdır.